– To kluczowy dokument, aby ruszyć z budową schronów i miejsc schronienia oraz aby przekazać pieniądze samorządom. Przyjęcie przez Radę Ministrów dokumentu, który mówi, że 17 mld idzie na konkretne cele, jest absolutnie fundamentalne – powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak. 27 maja br. Rada Ministrów uchwaliła Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026. To kluczowy dokument, który określa priorytety działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców oraz przygotowania kraju na sytuacje kryzysowe a także sposoby finansowania tych działań.
Szef MSWiA podkreślił, że przyjęcie Programu pozwoli na to, by z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej wyszły konkretne efekty. – Jesteśmy po konsultacjach z samorządami. Szkolimy setki samorządowców oraz wojewodów. Chcemy, żeby wszyscy byli jak najlepiej przygotowani do wdrożenia tej ustawy – podsumował minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.
W latach 2025–2026 na realizację Programu przeznaczono odpowiednio 16,7 mld zł i 17,2 mld zł. W przyszłości Programy Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej opracowywane będą na okres czterech lat, z aktualizacją co dwa lata.
Przyjęcie Programu wypełnia obowiązek ustawowy wynikający z art. 156 ust. 5 ustawy z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej. Dokument umożliwia rozpoczęcie kolejnych działań, w tym uruchomienie środków finansowych na realizację zadań z zakresu ochrony ludności oraz obrony cywilnej przez właściwe służby i instytucje, a przede wszystkim samorządy.
Dzięki przyjętej uchwale Minister Finansów będzie mógł dokonać odpowiednich przeniesień wydatków w ramach budżetu państwa z działu „obrona narodowa” na realizację zadań objętych Programem.
Sześć kluczowych obszarów
Program obejmuje sześć głównych obszarów tematycznych, które wzmacniają system ochrony ludności i obrony cywilnej w Polsce. Pierwszy z nich to obiekty zbiorowej ochrony, czyli budowle ochronne, miejsca doraźnego schronienia oraz centralna ewidencja takich obiektów. Drugi – zabezpieczenie logistyczne i zapewnienie ciągłości dostaw, w tym uzupełnienie zasobów oraz zapewnienie podstawowych usług w sytuacjach kryzysowych.
Trzeci obszar dotyczy utrzymania i rozwoju podmiotów ochrony ludności, takich jak krajowy system ratowniczo-gaśniczy (KSRG), Państwowe Ratownictwo Medyczne czy organizacje pozarządowe. W jego ramach przewidziano m.in. zakup sprzętu ratowniczego i logistycznego oraz realizację zadań z zakresu pomocy humanitarnej.
Szkolenia, systemy łączności i korpus obrony cywilnej
Kolejne obszary to edukacja, szkolenia oraz zaplecze szkoleniowe, obejmujące działania edukacyjne, organizację szkoleń oraz badania i rozwój w dziedzinie ochrony ludności.
Piąty obszar obejmuje Bezpieczną Łączność Państwową oraz systemy alarmowania, ostrzegania i powiadamiania, które mają kluczowe znaczenie w sytuacjach zagrożenia.
Ostatni, szósty obszar zakłada utworzenie Korpusu obrony cywilnej – personelu oraz krajowej rezerwy obrony cywilnej, a także oznakowanie podmiotów realizujących te zadania.
Przyjęcie Programu poprzedziły uzgodnienia międzyresortowe
Projekt Programu został uzgodniony w ramach Stałego Komitetu Rady Ministrów, który obradował nad dokumentem 15 i 22 maja 2025 roku. 22 maja Stały Komitet Rady Ministrów zarekomendował przyjęcie Programu przez rząd. Wcześniej Program został uzgodniony z Ministrem Obrony Narodowej oraz z Przewodniczącym Komitetu ds. Pożytku Publicznego oraz zaopiniowany przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności i Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dzisiejsza decyzja Rady Ministrów otwiera drogę do wdrażania nowych rozwiązań wzmacniających bezpieczeństwo mieszkańców kraju i przygotowanie służb do reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Źródło. MSWiA